Fill 1Fill 1Fill 4Combined ShapeGroup Copymouse [#216]2270551226140528305663135680633517icons8:faxbx:bx-map2947986646094

Almanya'da hemşirelik mesleğinde uzun süreli çalışmak isteyenlerin, mesleklerini icra etmek için resmi izin almaları gerekir. Kural olarak, Almanya'da hemşirelik mesleğinde çalışmasına izin verilmesi için aşağıdaki resmi gerekliliklerin karşılanması gerekir:

Tanınmış yeterlilik : Menşe ülkenizde edinilen hemşirelik yeterliliğinin Almanya'da tanınması gerekir. Bu amaçla, davanızdan sorumlu makam, mesleki yeterliliğinizin Alman diplomalarına eşdeğer olup olmadığını kontrol edecektir. Durum böyle değilse, eşdeğer bir bilgi düzeyini kanıtlamak için bir değerlendirme sınavına veya bir dönüştürme kursuna girebilirsiniz. Mesleki tanınma başvurusu, çalışmayı düşündüğünüz eyaletteki sorumlu makama yapılabilir. Elde edilen Alman mesleki tanınırlığı ülke çapında geçerlidir.

Yeterli Almanca bilgisi : Eyalete bağlı olarak, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi'nin (CEFR) B2 veya B1 seviyelerine eşdeğer bir Almanca seviyesine sahip olmanız gerekecektir.

Uygun sağlık durumu : Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olduğunuzu ve bu nedenle hemşirelik mesleğinde bir işe uygun olduğunuzu bir Alman doktor tarafından sertifikalandırarak kanıtlamalısınız.

Kişisel uygunluk / Güvenilirlik : Güvenilirliğinizi kanıtlamak için, sabıka kaydınız olmadığına dair kanıt isteyeceksiniz. Durumunuza bağlı olarak, bunu menşe ülkenizden bir iyi hal belgesi veya bir Alman davranış sertifikası (Führungszeugnis) ile kanıtlayabilirsiniz.